Zuchy "Leśni przyjaciele" 

Sławomir Król
Kategoria:
dostępność

21 Machowska Gromada Zuchów „Leśni Przyjaciele”

Drużynowa: phm. Maria Czarnik

O gromadzie:

Gromada liczy 17 zuchów. Pracuje w trzech szóstkach „Wiewiórki”, „Zajączki”   i „Wilki”. Barwy gromady - kolor ciemnozielony. Dwie szóstki mają pełne umundurowanie. Zawdzięczamy to naszym miejscowym sponsorom i przyjaciołom.

Stałe zadania:

Akcja charytatywna „ I Ty możesz zostać św. Mikołajem”

Od 2005 roku zuchy zbierają datki pieniężne i dary. Przynoszą je uczniowie naszej szkoły oraz sponsorzy. Akcja trwa od połowy listopada aż do 4 grudnia. Za zebrane pieniądze zakupuje się  środki spożywcze , artykuły chemiczne oraz owoce. Do akcji włączają  się uczniowi prowadzący  Spółdzielnię Uczniowską oraz Samorząd Uczniowski. 6 grudnia paczki roznoszone są przez zuchy i uczniów naszej szkoły do mieszkańców wsi Machowa i Podlesie.

Betlejemskie Światełko Pokoju

Około 22 grudnia przywozimy do Machowej  Betlejemskie Światełko Pokoju  . Przekazujemy je na ręce  p. dyrektor Krystyny Niemiec podczas czuwania. Następnie BŚP zostaje zaniesione do klas , gdzie towarzyszy wszystkim do końca zajęć. Światełko to uczniowie przekazują pracownikom obsługi i administracji. Po lekcjach, zuchy i uczniowie wyruszają do zaprzyjaźnionych mieszkańców. Przekazują  im Światełko wraz z życzeniami świątecznymi. Emerytowanych pracowników szkoły odwiedzają zuchy pod opieką drużynowej. Kartki świąteczne uczniowie wykonują w ramach konkursu szkolnego. Natomiast znicze przynoszą przedstawiciele każdej z klas.

Opieka nad grobem żołnierza polskiego z 1939 roku, pana Stanisława Waligóry.

Zuchy pamiętają o ważnych rocznicach. Odwiedzają cmentarz , zapalają znicze i przynoszą kwiaty.

Zdobywają sprawności indywidualne i zespołowe. Uczą się piosenek i pląsów. Chętnie wędrują po okolicznych lasach i podróżują poznając ciekawe miejsca.

Obietnica zuchowa 21 MGZ „Leśni Przyjaciele”

W dniu 29.06.2013 r. 21 Machowska Gromada Zuchowa gościła u siebie gromadę zuchową z Pilzna . Przyjechało 7 zuchów pod opieką dh. Joanny Garboś.  Była to wspólna zbiórka wyjazdowa do Koła Łowieckiego TROP z Dębicy. Na zbiórce gościli także: phm. Zofia Uryasz, pwd. Bernadeta Bańdur, dh. Barbara Koczwara, dh. Renata Gołębiowska wraz z harcerkami i harcerzami ze swoich drużyn. Około 48 zuchów, harcerzy , instruktorów i rodziców przemierzyło las w okolicach Chotowej, idąc trasą wyznaczoną przez strażnika leśnego Andrzeja Walkowicza i drużynową phm. Marię Czarnik. Zuchy na punktach wykonywały zlecone zadania. Bieg zakończył się poszukiwaniem ukrytego w lesie harcerza oraz spożyciem posiłku przygotowanego przez strażnika leśnego Antoniego Darłaka. Na miejscu „patałachy” zaliczyły 4 próby kwalifikujące je do zostania zuchem. Następnie 11 zuchów złożyło na totem obietnicę zuchową. Przyjęły ją,  phm. Maria Czarnik – od 8 zuchów i dh. Joanna Garboś – od 3 zuchów. Przypięciem wstążeczki z nazwiskiem do totemu zuchy przypieczętowały swoje wstąpienie do gromad. Pomagali im w tej czynności świadkowie – rodzice, myśliwy i instruktorzy. W kręgu, słuchaliśmy opowieści łowczego Zbigniewa Niedzocha o lesie i jego mieszkańcach . O historii św. Huberta i tradycjach związanych z obchodzeniem jego święta opowiedział nam strażnik leśny Dariusz Kisielewski. Następnie przeprowadził konkurs wiedzy o lesie. Nagrodą był ukryty przez zuchów w lesie skarb. W skrzynce odnalezionej pod stertą gałęzi były czekoladowe cukierki . Odnaleźliśmy ją, idąc za złotymi kamieniami rozsypanymi w lesie. Był to dzień pełen wrażeń. Spędziliśmy go bardzo przyjemnie. Za co dziękujemy myśliwym z Koła Łowieckiego TROP z Dębicy, a szczególnie strażnikowi łowieckiemu Dariuszowi Kisielewskiemu. Obiecaliśmy pomagać myśliwym w opiece nad zwierzętami. Nadal będziemy zbierać żołędzie. Umówiliśmy się na spotkanie we wrześniu. phm. Maria Czarnik

Kopiowanie, pobieranie, przetwarzanie zakazane bez zgody autora
Author: Sławomir KrólEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.