2019_narodowe_czytanie 

dostępność

Narodowe Czytanie

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie prezydent Andrzej Duda z małżonką zaproponował zestaw znanych lektur: „Dobra pani” – Elizy Orzeszkowej; „Dym” – Marii Konopnickiej, „Katarynka” – Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz, „Orka” – Władysława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefana Żeromskiego, Sachem – Henryka Sienkiewicza oraz Sawa – Henryka Rzewuskiego. Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda. W naszej szkole uczestnicy słuchali „Katarynki” Bolesława Prusa. W  piątek była bardzo ładna pogoda, dlatego postanowiliśmy wyjść na plac przed szkołą. Nowele czytali reprezentanci wszystkich klas począwszy od tych najmniejszych na ósmoklasistach kończąc. Nie zabrakło też reprezentantów nauczycieli: polonistki  pani Elżbiety Podgórskiej oraz nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej pani Marii Czarnik.

 

 

Kopiowanie, pobieranie, przetwarzanie zakazane bez zgody autora
Author: Sławomir KrólEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.